Koronavirüs’ün Kullanıcı Davranışlarına Olan Etkisi

0

Herkese merhaba! Dünyanın en prestijli kaynaklarından We Are Social, Nisan 2020 sosyal medya raporunu, Mayıs başı gibi yayınladı.

Raporda özellikle Koronavirüs’ün internet kullanıcıların davranışlarına olan etkisi kaleme alındı. Rapor kapsamlı bir rapor ve bu raporda tüm dünyadan detaylı veriler yer alıyor. Gelin birlikte kullanıcıların değişen davranışlarını inceleyelim 🙂

İnternet kullanım oranı arttı

Koronavirüs salgını döneminde tüm dünyada internet kullanım oranında artışlar yaşandı. İnternet kullanımında en çok artış %77 ile masaüstü cihazlarda olurken ikinciliği %76 ile mobil cihazlar takip ediyor. 3. sırada ise tabletler var.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu, internete bağlanılan cihaz ve ortam ne olursa olsun tümünde vakit geçirilme noktasında bir artış yaşandı. İnsanlar salgın döneminde vaktinin büyük bir çoğunluğunu internette harcadı.

İnsanların hangi aktiviteleri tercih etti?

İnternet kullanım oranı arttı. Peki insanlar bu süreçte en çok hangi aktiviteleri tercih etti?

Koronavirüs döneminde insanlar en çok film, dizi, şov programları izledi. Özellikle Netflix ve YouTube gibi dijital video yayın platformları bu noktada ciddi başarılara imza attı.

Film, dizi izleme aktivitesini ikinci sırada sosyal medya kullanımı takip ediyor. İnsanların bu süreçteki sosyal medya kullanım oranında %47’lik bir artış var.

Sosyal medyayı ise mesajlaşma uygulamaları ve müzik dinleme aktiviteleri takip etti. Tabii ki mobil uygulama kullanım oranı, oyun oynama oranı, video görüşme ve podcast dinleme aktivitelerinde de ciddi artışlar yaşandı.

Koronavirüs dünya gündeminde

Bu süreçte Google’da yapılan aramalarda dünyada en çok aratılan kelimeler arasında elbette Koronavirüs mevcut. Bu ciddi artış, virüsün tüm dünyayı hangi oranda ne şekilde etkilediğinin de adeta kanıtı oldu.

EBA Google’da en çok aranılanlar arasında

Bu süreçte benim en çok dikkatimi çeken sonuçlardan birisi ise EBA oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitim platformu EBA, salgın döneminde Google’da en çok aratılan, yükselişteki kelimeler arasında 13. sırada. Aynı listede Zoom’u da görmekteyiz. Video toplantıların trend olduğu bu süreçte en çok konuşulan programlardan birisi ise Zoom oldu.

TikTok, Instagram’ın tahtına gözünü dikti!

Yıllardır “Facebook bitti”, “Facebook öldü” diyenlere inat salgın sürecinde tüm dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformu açık ara farkla Facebook oldu.

Bu süreçte YouTube ve WhatsApp arasında kıyasıya bir rekabet söz konusuyken alt sıralardan gelen TikTok’un Instagram’ı zorlaması dikkat çekti.

TikTok en çok tercih edilen uygulama oldu

Pandemi döneminde insanlar en çok TikTok’un mobil uygulamasına ilgi gösterdi, Zoom’da video toplantılar yaptı, bol bol Netflix izledi, Game For Peace ve PUBG gibi mobil oyunlar oynadı.

Koronavirüs e-ticaretteki alışkanlıkları da değiştirdi

Koronavirüs e-ticaretteki alışkanlıkları da baştan sona değiştirdi. İnsanlar bu süreçte en çok online süper marketlerden gıda alışverişi yaparken turizm sektöründe inanılmaz bir düşüş yaşandı.

Koronavirüs ne kadar daha sürer bilinmez ancak insanların bu süreçte dijital dünyada çok ciddi oranlarda vakit geçirdiği bir gerçek. Koronavirüs bize dijital dönüşümün her alanda ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi ve ipuçlarını blog sitem www.ahmetbalat.com adresinden de takip edebilirsiniz. Böyle güzel bir platform oluşturdukları için Ajans İşleri ekibinde de çok teşekkür!

Ahmet Balat

Massive Digital Agency Kurucusu