ADIDAS

1920’de Bavyeralı kunduracı Adolf Dassler, takma adı ’Adi’ ve soyadının ilk üç harfini verdiği Adidas’ı kardeşi Rudolp’la birlikte kurar. İkinci dünya Savaşı sonrası iki kardeş kavga eder ve ayrılır. Adolf, meşhur üç bandı Adidas’ta kullanmaya başlar, kardeşi Rudolph ise Puma markasını üretir.

ADOBE

Grafik yazılımlarıyla endüstrinin en önde gelen firmalarından birisi olan Adobe, ismini kurucusu John Warnock’un evinin arkasındaki Adobe Koyu’ndan alıyor.

ALFA ROMEO

Alfa Romeo logo tasarımı, İtalya’nın Milano şehri ile ülkenin soylu ailesi Visconti etrafında dönüyor. Kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüler simgeliyor. Taç giymiş engerek yılanı se soylu Viscoti Ailesi’nin armasından alındı.

AMAZON

Jeff Bezos sanal alışveriş şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkması için A harfi ile başlamasını istedi. Sözlükte isim ararken dünyanın en büyük nehri olarak kabul edilen Amazon’da karar kıldı çünkü şirketinin de bir gün o kadar büyük olmasını hedefliyordu. Son yıllarda bu hedefine de ulaştığını söyleyebiliriz.

APPLE

Bir dünya devi olan elektronik şirketinin logosu ile ilgili birçok şehir efsanesi dolaşmaktadır. Bunlardan biri de logodaki ısırılmış elmanın, Enigma şifrelerini çözen ve bilgisayarın babası sayılan dahi matematikçi Alan Turing’e atıfta bulunduğudur. Zira Turing, eşcinsel olduğu için intihara zorlanmış ve siyanürlü bir elmayı ısırarak intihar etmiştir. Zaten logonun ilk halinde gökkuşağı renkleri de vardı. Bir diğer iddia ise Ron Wayne tarafından Isaac Newton’un kafasına düşen elmayı imgeleyerek tasarlanmıştır. Daha sonra sembolün kirazla karışmaması için ısırık detayı eklenmiştir. Logo ile ilgili başka bir iddia ise firmanın merhum lideri Steve Jobs’un Adem ve Havva’nın cennetten kovulmasına neden olan elmadan esinlenerek bunu tercih ettiği yönündedir.

AUDI

Almanya’nın en önemli otomobil firmalarından olan Audi’nin kurucusu ve eski yöneticisi August Horch’un ismi Latince’de Audi (dinle) anlamına geliyordu. Ancak Horch bu ismi başka bir araba şirketine vermişti. Logoda bulunan dört halka, yüzük olarak nitelendiriliyor ve araba birliği için bir araya gelip ittifak kurmuş olan dört firmayı (AUDI, DKW, HORCH, Wanderer) simgeliyor.

BAYER

1863 tarihinde boya imalatçısı olarak faaliyete başlayan Bayer, 1881 tarihinde kimyevi madde üretimine yoğunlaştı. 1899 yılında sağlık dünyasında devrim sayılan Aspirin’i satışa sundu. Şirket yatay ve dikey olarak yazılan BAYER logosunu 1900 yılında tescil ettirdi.

BMW

BMW logosundaki ikisi beyaz ikisi mavi dört alan dönen bir pervaneyi simgeler. Adının açılımı “Bayerischen Motoren Werke” olan firma, I. Dünya Savaşı yıllarında uçak motorları üretiyordu. 1923 yılında üretilmeye başlanan R32, markanın ilk motosikleti oldu. 1929 yılında ise BMW markasına sahip ilk otomobil olan Dixi üretilir.

COCA COLA

Dünyanın en ünlü ve güçlü markalarından olan Coca Cola, ismini karışımını tatlandıran “Coca” yaprakları ve “kola fıstığı”ndan alıyor. Kurucusu John S. Pemberton logonun daha iyi gözükmesi için kola ismindeki k’yi c’ye çevirince şirketin ismi bugünkü halini almıştır.

DURACELL

Ünlü marka, ismini Duration (devamlılık) ve Cell (pil) kelimelerinin birleşmesinden almıştır.

EBAY

‘Echo Bay Technology Group’ adlı şirket alan adı olarak echobay.com kullanmak istedi ancak bu alan adı başka şirketler tarafından alınmıştı. Şirket, ikinci seçenek olarak ismini kısalttı ve ortaya ‘ebay’ çıktı.

FENDI

Dünyaca ünlü elbise markası olan Fendi ismi İzmirli bir levanten aileden gelmedir. Ataları İzmir’de Efendizade ailesine mensup olan bu şahıs, Efendi kelimesinin başındaki E harfini atarak ürünlerine Fendi adını vermiş.

FERRARI

İtalyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari’ye hediye ettiği at maskot, Ferrari’nin amblemini teşkil etti. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı, firma sahibinin yaşadığı komşu şehir Modena’yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor.

GOOGLE

Google, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanılmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Google’ın bu terimi kullanması, şirketin web’deki ve dünyadaki bilgi selini organize etme misyonunu yansıtır.

IBM

Bilgisayar devi IBM’?n açılımı ‘International Bussiness Machines’ yani Uluslararası İş Makineleri’dir.

IKEA

‘IKEA’ markası farklı kelimelerin baş harflerinin birleşimi ile meydana geldi. ‘IK’ harfleri kurucu Ingvar Kampard’ın isim ve soy isminden ‘EA’ ise büyüdüğü köy olan Elmtaryd Agunnaryd’ın baş harflerinden geliyor.

INTEL

Dünyanın en önemli teknoloji şirketi ve işlemci üreticilerinden ‘intel’ ismini ‘Integrated Electronics’in kısaltılmış halinden alıyor.

JVC

1927 yılında Yokohama’da kurulan JVC (Japanese Victory Company)’nin kökleri Victor Talking Machine Company’e kadar uzanıyor. İlk yıllar fonograf üretimiyle ilgilenen şirket, daha sonra VHS video kaydedici ve TV pazarına el attı.

LACOSTE

Rene Lacoste, Fransız meşhur bir tenisçi ve aynı zamanda modacıydı. 1926’daki şampiyonayı kazandığında kendisinin tasarladığı beyaz bir gömlek giymişti. Bu gömlek, nemi tutmaya yarayan hafif kumaştan yapılmış bir gömlekti. 1927’deki Davis Kupası sırasında, timsah derisi bir bavul üzerine oynadığı bir bahis yüzünden Amerikan basını kendisine ‘timsah’ lakabını takmıştı. Arkadaşı Robert Geore, kortlarda giydiği kıyafete bir timsah resmi çizdi. Timsah logosu da böyle oluştu.

LEGO

Oyuncak üreticisi “Lego”nun ismi Danimarkaca’da “iyi oyna” anlamına gelen “legt godt” deyişinin birleşiminden geliyor. Lego, Latince’de ise “birleştiriyorum” anlamına geliyor.

LEVIS

Levi Strauss, New York’tan San Fransisco’ya az miktarda tekstil ürünüyle yola çıkar. Amacı ağabeyinin New York’taki tekstil işinin bir şubesini açmaktır. Gelişinden kısa bir süre sonra bir maden arayıcısı Strauss’un ne sattığını öğrenmek ister. Strauss ona çadır ve araba örtüsü için branda bezi olduğunu söyleyince “Pantolon getirmeliydin!” diyerek yeterince dayanıklı pantolon bulamadığından bahseder. Bunun üzerine, Levi Strauss 1873’te dikişli cep modelini kullanmaya başlar.

LG

Touchphone’ları ve TV’leriyle tanınan LG, iki şirketin birleşmesi sonucu LG ismini aldı. Ev ürünleri üreten Lucky firmasıyla ucuz elektronik cihazlar üreten GoldStar’ın birleşmesiyle ortaya çıkan LG, 1995 yılından sonra GoldStar’ın ortadan kaldırılmasıyla yerini LG Electronics’e bıraktı.

MERCEDES-BENZ

Alman mühendisliğinin namına nam katan otomobil firması Mercedes-Benz’in logosu, ortadaki yıldız tarafından üç parçaya ayrılmıştır. Bu sembolle; 3 farklı alanda yani kara, hava ve denizdeki hakimiyete ve kaliteye gönderme yapılmıştır.

MICHELIN

Edouard Michelin 1984’te bir fuarda üst üste yığılmış otomobil lastiklerini görünce “kolları da olsa adama benzeyecek” demiş. Reklamcısına lastiklerden yapılmış bir adam çizimi siparişi vermiş. Bibendum adı verilen lastik adam böyle doğmuş.

MITSUBISHI

Üç kanatlı baklava şeklindeki amblemde, Samurai armasından esinlenilmiş (Samurai Erdemi). Firmayı kuran iki Japon aile, tercih ettikleri amblemin sorumluluk bilincini, centilmenliği ve cemiyetler arası uyumu simgelediğine işaret ediyor.

NIKE

Ünlü spor malzemesi üreticisi Nike, aslında Yunan mitolojisinde geçen bir tanrıçanın ismidir. Athena’nın evlatlarından bir tanesi olan Nike, Yunan mitolojisinde zafer tanrıçasıdır. Roma mitolojisindeki karşılığı ise Victoria’dır. Nike, çok hızlı koşma ve uçma yeteneğine sahiptir ve insan görünümündedir. Bu arada Nike’ın logosu Carolyn Davidson’ın 1971’de Portland Üniversitesinde grafik tasarım öğrencisi iken yaptığı bir tasarımdır. Bu logoyu öğrencilik yıllarında Davidson 35 dolara yapmıştır.

NİKON

Japonya’nın önde gelen fotoğraf makinesi ve aksesuarı üreticisi ‘Nikon’un ismi Japon optiği anlamına gelen ‘Nippon Kogaku’nun kısaltılmasından geliyor.

NİNTENDO

Şirketin Japonca adı Nintendou’daki‘nin’ bırakılmış ‘tendou’ ise cennet anlamına geliyor.

NİSSAN

Nissan, şirketin eski ismi Nippon Sangyo’nun kısaltılmış hali. Markanın, daire içine yazılmış ismi, güneşin doğuşu ile Japon bayrağındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgeliyor. Logo, dürüstlüğü ve samimiyeti sembolize ediyor.

NİVEA

Nivea’nın ismi Latince kar anlamına gelen ‘nivis’ kelimesinden geliyor.

NOKİA

Fin asıllı cep telefonu üreticisi ismini kurulduğu Finlandiya’daki Nokianvirta Nehri kıyısında bulunan Nokia şehrinden aldı.

OMO

OMO; Old Mother Owl (Yaşlı Baykuş Anne)’un kısaltması.

OPEL

Adam Opel‘in kurmuş olduğu firma öncelerde sadece dikiş makinesi üretiyordu. 1899 yılından itibaren araba üretimine başlayan Opel’in ambleminde tekerlek içinde şimşeğe yer veriliyor. Amblemdeki tekerlek güveni, şimşek ise hızı temsil ediyor.

PANASONİC

Matsushita Electric Industrial şirketi tarafından imal edilen elektrikli aletlerin bir markası olan Panasonic, ilk olarak 1918 yılında ortaya çıktı. Amerika pazarında o yıllar National markasının çok kullanılmasından dolayı Panasonic ismini tercih eden şirket, Japonya’da halen National markası altında faaliyet gösteriyor.

PEPSİ

Dünyanın diğer bir önemli kola markası olan Pepsi adının sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan “Pepsin”den geldiğini biliniyor.

PEUGEOT

Peugeot’un asli işi testere ve testere levhaları. Bir aslan gibi “güçlü” sloganıyla satılan bu ürünlerdeki aslan amblemini Fransızlar, daha sonra ürettikleri arabalarda da kullanmaya başladı.

REEBOK

Spor ürünleri üreticisi Reebok’ın ismi Güney Afrika’daki bir antilop cinsi olan ‘Rhebok’tan esinlenilerek konuldu.

RENAULT

Renault baklava şeklinin bulunuşu 30’lu yıllara dayanıyor. Amblem klasik ve durgun şekli ile geleceği simgeliyor. 1992 yılında küçük değişiklerle, şu an bütün Renault’larda kullanılan yeni bir tasarım yapıldı.

ROLEX

Rolex logosu firmanın kurucusu Hans Wilsdorf’un yaratıcılığı sayesinde ortaya çıkmış. İsmin üzerindeki taç, saat ustalığının işareti, beş parmak şeklindeki çıkıntılarda saat ustasının hünerli parmaklarını sembolize ediyor.

ROLLS ROYCE

Henry Royce 1884’te elektronik ve makine üreten bir fabrika kurdu. 1904’te ilk otomobilini yaptı. Aynı yıl Londra’da otomobil satan Charles Rolls’la tanıştı. İkili iş birliği yapmak üzere anlaştı. Royce’un yaptığı otomobilleri Rolls satmaya başladı. Otomobillerin adı “Rolls Royce” oldu.

SAMSUNG

Tüketici elektroniği pazarına aslında oldukça yeni olan Koreli şirket, hayatına 1969 yılında Samsung-Sanyo Electric Company ismi altında başladı. 1970’li yılların sonuna doğru tekstil ve inşaat endüstrisiyle daha yakından ilgilenen şirket, bunun yanında tüketicilerine renkli TV’ler de sunuyordu. Bugün ise Sony gibi dev markalarla rekabet içinde olan Samsung, milyar dolarlık satış rakamıyla dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri. İsmini Kore dilinden alan Samsung’un kelime anlamı ‘üç yıldız’.

SEGA

Video oyunu devi Sega’nın ismi aslında bir Amerikalı olan Marty Bromley tarafından kurulan Service Games of Japan’ın kısaltmasıdır.

SHARP

Dünyanın ünlü Japon markalarından biri olan ünlü TV devi Sharp, ismini kurucularından birisinin ilk icadı olan ‘her daim keskin mekanik kurşun kalem’den (the ever-sharp mechanical pencil) alıyor. 1925 yılında tüketici elektroniği pazarına giren Sharp, o yıllarda Japonya’nın ilk kristal radyo üreticilerinden biriydi.

SHELL

Marcus Samuel, Londra’da doğa hayranlarına deniz kabukları satmak için küçük bir dükkan açtı. 1833’teki bu gelişmeden sonra, baba, dükkanında kendi işini yaparken Marcus’un oğlu, aydınlatma ve yemek pişirme için Uzakdoğu’ya gaz ihraç etme fikrini geliştirdi. 1892’de ilk tankerini tutarak 4 bin ton Rus gaz yağını Singapur ve Bangkok’a teslim etti.

SKODA

Skoda’nın logosunda bulunan daire içindeki kanatlı ok, hayal etmeyi, itina göstermeyi, hız ve ilerlemeyi sembolize ediyor. Firma, kullandığı logoyla, bütün arabaların bu vasıflara sahip olduğunu göstermek istiyor.

SKYPE

İnternet üzerinden sesli ve görüntülü iletişime olanak sağlayan en önemli şirketlerden birisi olan Skype için ilk isim olarak SKY-PEER-TO-PEER düşünüldü, daha sonra SKYPER ve en son SKYPE’ta karar kılındı.

SONY

Japonya kökenli Sony şirketi adını, İngilizcede oğul anlamına gelen sonny ve Latincede ses anlamına gelen sonus kelimelerinin birleşimi sonucu oluşmuştur.

STARBUCKS

Starbucks yeşil kadın simgesini Yunan mitolojisindeki Siren’den alıyor. Sirenler denizcileri güzellikleriyle kandırıp öldüren tehlikeli yaratıklar olarak bilinir. Kahve devinin bu anlamda logosunu neden sirenlerle bağdaştırdığı merak konusu. Firma ilk logosunda kadın göğüslerini sansürlemezken 1987’de upuzun saçlarla logoda değişiklik yaptı. Marka isminiyse ünlü roman Moby Dick’teki ‘Starbuck’ isimli karakterden esinlenerek almıştır.

SUZUKİ

Suzuki Logosu, 300 güzel sanatlar akademi öğrencisini katıldığı bir tasarım yarışmasıyla ortaya çıktı. Firma yetkilileri, “Uzlaştırıcı” buldukları büyük “S” harfini, yüzlerce amblem arasından seçti. Amblem, 1961 yılından bu yana Suzuki markasını temsil ediyor.

TOBLERONE

İsviçreli bir çikolata markası olan Toblerone klasikleşen çikolata formatından farklılaşarak üçgen formunda üretim yapıyor. Logoda dağ ve ayı figürü var. Dağ sütün en güzel halinin alındığı İsviçre Alplerini temsil ederken dağın içinde yer alan ayı Toblerone’nun anavatanı olan İsviçre’deki Bern şehrinin “Ayılar Şehri” olarak anılmasından gelmekte.

TOSHİBA

Tüketici elektroniği pazarındaki bilinen en eski şirket olan Toshiba, hayatına 1875 yılında Tanaka Seizo-Sho ismi altında telefon mühendisliği firması olarak başladı. 1899 yılında Tokyo Denki ism?n? alan şirket, 1939 yılından itibaren ise Tokyo Shibaura Electric şirketi olarak hayatına devam ett?.

TOYOTA

Japon firmanın kurucusu Kirchiro Toyoda, 1937 yılında üçlü elips kombinasyonu ile markasının logosunu oluşturdu. Elipsler araba ile müşteri arasındaki sıcaklığı, ekip ruhunu ve modernizasyonu temsil ediyor.

VERİZON

ABD menşeli telekomünikasyon şirketi ismini Latince ‘gerçek’ (veritas) ve ‘ufuk’ (horizon) kelimelerinin birleşiminden almış.

VİRGİN

Virgin Şirketler grubunun sahibi ve kurucusu Richard Branson ve ortağı, iş hayatına ilk atıldıklarında, “biz de iş hayatında bakire (virgin)” sayılırız diyerek firmanın bugünkü ismini bulmuş oldu.

VODAFONE

Şirketinin ismi; voice (ses) kelimesinden gelen VO, data ‘veri’ kelimesinden gelen DA ve phone kelimesinden esinlenilen FONE hecelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Logosu ise konuşma açmak anlamındaki tırnak (‘) sembolünden geliyor.

VOLKSWAGEN

Almanlar’ın önde gelen otomobil markalarından Volkswagen, Almanca’da ‘halkın arabası’ anlamına geliyor.

VOLVO

Volvo; Latince’de ‘sürüyorum’ demek. İsveç’in savaş tanrıçası Volvo arabalarını, İsveç’in çeliğini sembolize eden daire ve ok süslüyor. Logonun tasarımcısı, demir silahlarla donatılmış savaş tanrısı Merih’i simgelediği figürde, aynı zamanda markanın sağlamlığına işaret ediyor.

YAHOO

Markanın ismi “Yet Another Hierarchical Officious Oracle” sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor. Ayrıca Yahoo, Jonathan Swift’in ünlü “Gulliver’in Gezileri” adlı eserinde kaba, gürültülü ve şiddetli hayali bir tür olarak geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir