Dünyada Grafik Tasarıma Yön Veren Devrimsel Tasarımcılar

Grafik tasarımcılığı sayısız tasarımcıların elinde yüzyıllardır büyüyen ve gelişen bir endüstri.

Modern görsel sanatların en iç içe yaşadığımız disiplini olan grafik tasarım disiplininde devrimsel düşünceleri ve uygulamalarıyla günümüz tasarımına yön veren, birçoğunuzun yakından tanıdığı 17 önemli ismi sizin için derledik.

Sizin de aklınıza gelen isimler varsa yorumlarda paylaşarak içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz.

1. Alan Fletcher

Tipografinin gücünü en etkili şekilde kullanan tasarımcıların başında gelmektedir. İngiliz tasarım dünyasının “babası” olarak adlandırılmaktadır. Tasarımlarında kullandığı ilgi çekici renkler, vurgular ve tipografi sanatı ile var olan düzenli tasarım algısını yıkmıştır.

Alan Fletcher – Grafik Tasarımcı

2. Bradbury Thompson

Grafik tasarımcılığı konusunda öncü bir isimdir. Tasarım öğelerinin çoğunu tasarımlarında bir arada kullanmaya hevesli olan Bradbury Thompson, basılı sayfaların sınırlarını zorlayan, fotoğrafçılara ilham veren, farklı renk ve tiplerle katmanlama, kesme, yapıştırma ile deneme yaparak tüm farklılıkları bir tasarımın içinde kullanabilen bir tasarımcıdır.

Bradbury Thompson – Grafik Tasarımcı

3. Cipe Pineles

Tasarım kariyeri, Vogue, Glamour, Seventeen ve Charm’a kadar birçok magazin dergisine yayılmıştır. Kariyeri birçok ilkle doludur; Bir derginin ilk bağımsız kadın sanat direktörü olan ve New York’ta sanat yönetmenleri kulübüne üye olan ilk kadın tasarımcıdır.

Cipe Pineles – Grafik Tasarımcı

4. David Carson

Kuralların çoğunu yıkmış ve oluşturduğu tasarımlarda çoğu zaman okunamayan ve düz bir çizgiye oturtulmamış tipografi kullanmaktadır. Kurallara aykırı bu tasarım farklılığıyla tasarım dünyasında devrim yaratmıştır. Karmaşıklığın içerisinde kullandığı düzenle ünlü grafik tasarımcı hala dünya üzerindeki birçok tasarımcıya ilham vermektedir.

5. Herb Lubalin

Herb Lubalin için logotype’ın babası desek yeridir. Logo tasarımlarında sembol ve şekiller yerine fontları özel olarak tasarlayarak oluşturan Lubalin bu konudaki en önemli kilometre taşlarından biridir. Eserleri yıllarca konuşulan sanatçı kariyerinde sayfa tasarımları da yapmış. Aynı zaman Lubalin meşhur Avant Garde fontunun da yaratıcısı.

6. Hermann Zapf

Hermann Zapf tipografiyi birçok yönden değiştiren önemli bir sanatçıdır. Zapf Dingbats, Palatino, ve Optima gibi bir çok popüler yazı biçiminin yaratıcısıdır. Her zaman klasik yöntemler yerine bilgisayarlı dizgi sistemlerini savunmuş hatta bu konuda bir bilgisayar programı icat etmiştir.

Harflerin dijital dünyaya geçmesinde en büyük mücadeleyi vermiş ve bu konuda yeni kapılar açmıştır.

7. Ivan Chermayeff

Ivan Chermayeff 20.ci yüzyılın en büyük logo tasarımcılarından biri olarak tarihe geçen önemli grafik sanatçılarından biridir.Logo portföyünde hepimizin aklına kazınmış  Pan Am, Mobil, The Museum of Modern Art, Xerox, Smithsonian Institution, NBC, National Geographic, State Farm gibi çalışmalar vardır.  Chermayeff & Geismar & Haviv ajansının ortaklarından olan tasarımcı Yale üniversitesi sanat ve mimarlık okulu mezunu.

Aiga başkanlığı ve New York modern sanat müzesi yönetiminde de yer alan Chermayeff, aslında bizim coğrafyaya da yakın bir isim. Başta 1978’de Koç grubunun logosu olmak üzere, Opet, Arçelik, Tüpraş gibi kuruluşların da logolarını tasarlayan bir isim.

8. Ladislav Sutnar

1897 doğumlu Çek tasarımcı özellikle bilgi grafiklerinin yaygınlaşmasında önemli rol oynamıştır. Basit ve zeki tasarımlar üretmeyi amaçlamış bunda da başarılı olmuştur. Tasarımlarındaki sadelik ve renk paletlerinde kullandığı sınırlı renk sayısı bugün bile infografik tasarımcıları için yol gösteren unsurlar olmuştur.

9. Massimo Vignelli

Birçok kişi tarafından Massimo Vignelli geçtiğimiz yüzyılın en etkili tasarımcılarından biri olarak  kabul edilir.Kendini tasarımcıdan çok bilgi mimarı olarak tanımlayan sanatçı, karmaşık bilgiler barındıran içerikleri basit görseller haline getirerek sıradan insanların kolayca anlamasını sağlamak için çalıştı. 1972’de yeniden çizdiği New York metro haritası, günümüz modern metro haritalarının vaz geçilmez stili halini almıştır.

American Airlines logosunu da tasarlayan sanatçının en ünlü sözleri ise şöyle: “Bir şey tasarlayabiliyorsanız, her şeyi tasarlayabilirsiniz!”

10. Max Miedinger

Max Miedinger dünyanın en iyi bilinen yazı karakterlerinden biri olan Helvetica’nın yaratıcısıdır. Helvetica İsviçre’li tasarım perspektifinin kusursuz bir örneğidir. Miedinger’im İsviçre’li tasarım stilinin gelişmesine katkısı muazzamdır.

Bu stil yıllar içerisinde önemli bir hareket doğmasına neden oldu. Kuzey ülkelerinin sade tasarım disiplinlerine de etkisi olmuştur. Helvetica’yı 1957 yılında tasarlayan sanatçı 1980’de Zürih’te hayata veda etmiştir.

11. Milton Glaser

Dünyaca bilinen I ♥ NY tasarımının yaratıcısı, Mad Men serisinin çılgın poster tasarımlarında imzası bulunan, Bob Dylan için poster tasarımları hazırlayan zamansız ve güçlü bir grafik tasarımcısı olan Miltan Graser, izleyicinin tasarıma ilk baktığında ne algıladığı ile ilgilenmektedir. Çünkü görmek ve anlamak arasındaki eylemin tasarımın en güçlü yanı olduğunu düşünmektedir.

12. Muriel Cooper

Bilgisayarlı grafik tasarımına öncülük eden bir grafik tasarımcısı olan Muriel Cooper, kariyeri boyunca tasarımları sırasında görsel olarak derinlik, hareket, büyüklük ve odak değişiklikleri, 3d modeller vb. tasarımlar kullanmıştır. Dahi Muriel Cooper’ın bu tasarımları ve gelişmeleri, günümüzde birçok dijital tasarım ilkelerini bilgilendirmeye ve şekillendirmeye devam etmektedir.

13. Paul Rand

Tasarım dünyasında büyük bir isim, reklam, logo oluşturma ve tasarıma yaklaşma konusunda radikal yeni yöntemler geliştirmiştir. Rand’ın tasarım kariyerindeki en büyük miraslarından biri, metini tasarımdaki ana konumdan kaldırmasıdır. Bunun yerine kullanılan metinin tasarımda kullanılan tür ve şekillerle aynı aşamasına yerleştirilmesi baz alınmaktadır. Yani kullanılan anlatım da tasarım içerisinde kullanılan çizgi ve formlarla bir bütün olarak tasarlanmaktadır.

14. Paula Scher

İyi bilinen grafik tasarım firması Pentagram’da tasarımcı pozisyonunda oturan ilk kadındır. Etkileyici tasarım tekniği ile birçok açıdan grafik tasarımın algılanmasını ve uygulanmasını şekillendirmiştir. Özellikle de modern görsel üzerine kalıcı bir izlenim bırakmaya devam eden New York şehrinin Halk Tiyatrosunda yaptığı çalışmalarında görsel bir görüntüyü işleme tekniği ile yeni bir tasarım algısı yaratmıştır.

15. Seymour Chwast

Seymour Chwast, farklı iki tasarım disiplinini birleştirerek özgün ve eğlenceli bir tasarım geliştirmiştir. Tasarımlarını radikal ve eğlenceli yollarla harmanlayan Chwast, etkileyici ve ikonik stili sayesinde çağdaş tasarımı ve illüstrasyonu şekillendiren grafik tasarımcısı olarak kabul edilmektedir. Örneğin noktalı tasarım ve düz çizimleri bir arada kullanmıştır. Sanatçının arşivine ulaşmak için tıklayın.

16. Shepard Fairey

Rhode Island Tasarım Okulu eski öğrencisi, Shepard Fairey tasarım firması Black Market’in ortaklarındandır. Meşhur Obey tasarımları ve Obama Umut Posterleri en bilinen eserleridir. (Aynı zamanda en çok kopyalanan!)

Kendisini daha çok bir sokak sanatçısı olarak tanımlayan Fairey, yerel galeri ve sergiler ile çok ilgili ve aynı zamanda bir kaykay ustası.

17. Susan Kare

Susan Kare Apple ve Steve Jobs ile 1980’li yıllarda çalışmış bir çağdaş tasarımcı. 1980’de Apple Macintosh için arayüz elemanı tasarımlarını yaparak, modern işletim sistemlerinin arayüz tasarımları konusunda büyük bir iz bıraktı.