Mercedes-Benz Avatar Filminden Esinlenen Konsept Otomobilini Tanıttı

0

Mercedes-Benz, bilim kurgu fantezi filmi Avatar’dan tasarım ipuçlarını alan Vision AVTR konsepti ile aracı “canlı bir yaratık” olarak ele geçirdi. Vision AVTR olarak adlandırılan tasarım, adını sadece ilham aldığı Avatar filminden değil, aynı zamanda “Gelişmiş Araç Dönüşümü” anlamına da getiriyor.

Mercedes-Benz Avatar filminden esinlenen konsept otomobilini tanıttı. Vision AVTR olarak adlandırılan otomobil adını hem ilham aldığı Avatar filminden alıyor hem de “Gelişmiş Araç Dönüşümü” anlamına geliyor.

Bununla birlikte AVTR, yönetmen James Cameron’in Avatar filminin kurulduğu kurgusal evren Pandora dünyasından ve mavi insansı yaratıklardan esinlenerek, insanların, makinelerin ve doğanın etkileşime girebileceği yeni bir yol göstermek için bir tasarıma sahip.

Sürüngenlerin pullarını taklit etmek için toplam 33 “biyonik kapak” aracın arkasına yerleştirilmiştir.

Vision AVTR iç mekanları da vegan deri koltuklar gibi, rattan döşemeli sürdürülebilir malzemelerden üretilmiş.

Otomobilin iç kısmından geçen çok işlevli bir kontrol elemanı, geleneksel bir direksiyon simidinin yerine geçiyor ve otomobil ile sürücünün biyometrik okumalar yoluyla bağlanmasına imkan veriyor.

Araç, ellerini kontrol ünitesine yerleştirdikten sonra yolcunun kalp atışını ve nefes almasını tanıyabiliyor. Yolcu elini kaldırdığında avuçlarına farklı sürüş işlevlerini seçmek için kullanabilecekleri bir menü seçimi yansıtılıyor.